יצירת קשר מהיר

השאירו פרטיכם כאן ונציגיו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי

שם מלאטלפוןe-mailנושא

הצהרת הון

 
מתי לאחרונה נדרשתם להגיש למדינה הצהרת הון ובה פירוט הנכסים שברשותכם? סביר להניח שרובנו לא ניתקל בהצהרת הון בימי חיינו, אולם מעת לעת פונה רשות המיסים אל העצמאי או אל בעל חברה בדרישה שיגיש הצהרת הון. הצהרת הון – כשמה כן היא: דיווח של תושב ישראל על הנכסים הנמצאים בבעלותו בנקודת זמן מסויימת (בדרך כלל בהווה). מי שבדרך כלל יידרש למלא הצהרת הון הינם מי שמגישים דו"ח שנתי לרשות המיסים, דהיינו בעלי חברות, עצמאים או שכירים בעלי הכנסה החורגת מהסכום שנקבע. בדרך כלל בקשה להצהרת הון אינה מתקבלת בצהלות שמחה בצד של הנישום והיא מתבצעת מפני שקיים חשש ברשות המיסים כי ההכנסות עליהם דיווח פלוני אינן עולות בקנה אחד עם ההכנסות אותן קיבל בפועל. בשנים האחרונות עלה צירוף המילים "הצהרת הון" לכותרות לאחר פעילות אגרסיבית שביצעה רשות המיסים כנגד ידוענים שונים, במטרה להלחם בנגע של העלמות מס.
 
 
עם זאת, חשוב להדגיש כי לא כל דרישה להצהרת הון הופכת אותך לראש ארגון פשע, ובמקרים רבים נובע הדבר דווקא מסיבות פרוזאיות כמו טעויות סופר בהגשת הדו"ח השנתי או סתם חשדנות מוגזמת של פקיד השומה. אם נדרשתם להציג הצהרת הון חשוב להיוועץ ברואה חשבון או יועץ מס מוסמך כדי להמנע מאי נעימויות ולדווח על הכנסותיכם לפי הוראות החוק. הצהרת הון ראשונה תוגש לאזרח בעת פתיחת עסק חדש או תיק במס הכנסה. לאחר מכן ייגבו ממנו הצהרות הון נוספות כל מספר שנים.
 
 
כאמור, הצהרת ההון מפרטת את הנכסים הנמצאים בבעלותכם. פקיד השומה יחזיק אותה ביד אחת וביד השניה יחזיק את הדו"ח השנתי שלכם המפרט את ההכנסות וההוצאות שלכם באותה השנה. בואו ניקח כדוגמה את פלוני, בעלים של מפעל לייצור רהיטים אשר דיווח כי בשנת המס החולפת עמדו הכנסותיו על מיליון ₪ והוצאותיו על 900 אלף ₪, מה שהותיר לו הכנסות של מאה אלף לפני מס. אם בהצהרת ההון שלו רשומים על שמו וילה בקיסריה שרכש בשנת המס הנוכחית ושתי מכוניות יגואר שרכש עבור אשתו, יתעורר מן הסתם חשדו של פקיד השומה, כי בדו"ח השנתי לא באו לידי ביטוי כל הכנסותיו של פלוני. מילים אחרות, היה כאן מקרה של העלמת מס. כמובן, שנה אחת בדרך כלל איננה מספיקה לביצוע השוואה זאת ולכן רשות המיסים תבחן ברוב המקרים הצהרות הון הנפרשות על פני מספר שנים ותשווה אותם לדו"חות השנתיים המקבילים. כמובן, אותו פלוני יוכל להסביר את מסע הקניות המרשים שערך בהכנסות עליהן לא היה צריך לדווח בדו"ח השנתי כמו זכייה בהגרלה, ירושה או כל אירוע אחר דומה שאינו קשור למחזור העסקים הרגיל שלו. במידה ולא הונחה דעתו של פקיד השומה עשוי הנישום לקבל דרישה לתשלום נוסף של מס הכנסה המשקף את הפער בין מה שדווח לבין הרכוש בפועל.
 
© כל הזכויות שמורות • רעות רונן יועצת מס וחשבונאית מוסמכת • טלפון: 09-8663410 • פקס: 09-8664227 • כתובתנו: רח' הגפן 11 בת חן 40290 •