יצירת קשר מהיר

השאירו פרטיכם כאן ונציגיו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי

שם מלאטלפוןe-mailנושא

הוצאות מוכרות לעובדים מהבית

עובדים מהבית? נא להכיר את ההוצאות המוכרות

ההתפתחויות הטכנולוגיות – אינטרנט אלחוטי בכל מקום, מחשבים ניידים, סמארטפונים – הפכו את טרנד העבודה מהבית לאחד המשמעותיים ביותר בשוק העבודה כיום.
 
היתרונות עבור בעל העסק הינם ברורים – חיסכון בהוצאות על שכירות משרד, נסיעות, חנייה, ארנונה לעסק ועוד ועוד. בנוסף, הגמישות בעבודה מהבית מאפשרת גם יותר זמן איכות עם המשפחה ואף חיסכון בסעיף הבייביסיטר או המטפלות. אין ספק, כי מדובר בפתרון מצוין עבור עצמאים המסוגלים לנהל את זמנם בצורה חכמה ולהפריד בין חייהם הפרטיים לעבודתם.

כמו כל עוסק, גם מי שעובד מהבית מחויב בתשלום מע"מ ומס הכנסה על הכנסותיו. וחשוב יותר – זכאי לקבל החזרים עבור ההוצאות הנדרשות לתפעול העסק. אולם שלא כמו מי שעובד מחוץ לבית, לא תמיד ברור הגבול בין הוצאות התפעול של העסק ובין ההוצאות השוטפות של הבית. וכרגיל, כאשר יש אי בהירות, תפקידו של החוק הוא לפזר את מסך הערפל ולקבוע כיצד להכיר בהוצאות התפעול של עסק הפועל מהבית.

עמדת החוק לגבי הכרה בהוצאות תפעול של עסק מהבית

החוק מפריד בין שני סוגים של הוצאות: הוצאות שנועדו לתפעול השוטף של העסק והן קלות לזיהוי. לדוגמא רכישת ציוד וחומרים, הוצאות על פרסום, ניהול חשבונאי והוצאות אחרות. כנגדן, ניצבות הוצאות הקשורות לעסק רק בחלקן וכאן העסק קצת מסתבך. לדוגמא, הוצאות החשמל של הבית. איזה סכום מתוך צריכת החשמל הביתית קשור לתיפעול העסק ואיזה חלק נצרך במסגרת הפעילות הפרטית של יושבי הבית.

החוק קובע, כי על מנת לקבוע מהי הוצאת חשמל במסגרת הפעילות העסקית, יש לקבוע מהו החלק היחסי במ"ר של חדר העבודה מתוך השטח הכללי של הבית. במקרה של דירת 3-4 חדרים נהוג להכיר ב-25%-33% מתוך הוצאות החשמל כהוצאות המשויכות לעסק. במידה ואין אפשרות לקבוע את היחס מכל סיבה שהיא, לא תהיה אפשרות לדרוש החזרי מס בעבור תשלומים שיש לחלקם לפי יחס זה.

הוצאות מוכרות של עסק הפועל בבית הן כאלה שניתנות לזיהוי באופן ברור. בנוסף, חשוב להבין כי הוצאות עבור עסק המתקיים מהבית אפשריות רק במידה והעסק מתקיים כולו מהבית, והעוסק אינו עובד בחלק מהזמן במשרד או בכל מקום אחר באופן קבוע.

רשימת מכולת – הוצאות שניתן להכיר בהן בעבודה מהבית

1. הוצאות עבור תשלום שכירות, רק במידה ולמשכיר יש פטור מניכוי מס במקור לגבי הנכס המושכר. במידה והבית הינו בבעלות העוסק, הרי שניתן להכיר ב-80% מהוצאות הריבית על המשכנתא, וכן הכרה בחלק היחסי של חדר העבודה בפחת הכללי של הנכס.
2. הוצאות ארנונה, חשמל, ועד בית – יוכרו ביחס לחדר העבודה בו פועל העסק. ניתן להתקין מונה חשמל נפרד לעסק על מנת שהוצאות החשמל תוכרנה במלואן.
3. הוצאות טלפון בשיעור 80% מההוצאות הכלליות של הקו. במידה וקו הטלפון הינו פרטי לעבודה, יוכרו הוצאות אלה במלואן. עבור טלפון נייד יוכרו הוצאות עד לגובה הקבוע בחוק, והחזרי מע"מ בסכום השווה ל-2/3 מסך החשבון הכללי.
4. כיבוד לאורחים – מוכר לצורכי מס בלבד, ולא ניתן לדרוש החזרי מע"מ עבורו.
5. אחזקת רכב – כמו לבעל עסק שאינו עובד מהבית – ההכרה הינה על פי סכום הקילומטראז' שעשה הרכב, והחזרי המע"מ הינם בגובה 2/3 מהסכום ששולם.
© כל הזכויות שמורות • רעות רונן יועצת מס וחשבונאית מוסמכת • טלפון: 09-8663410 • פקס: 09-8664227 • כתובתנו: רח' הגפן 11 בת חן 40290 •