יצירת קשר מהיר

השאירו פרטיכם כאן ונציגיו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי

שם מלאטלפוןe-mailנושא

סוגי העוסקים במשק

על שלוש ישויות משפטיות שונות עומד המע"מ – עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ
במאמר זה נבאר את שלוש הישויות המשפטיות ביניהן נדרש לבחור מי שמקים עסק, נסביר את ההבדלים ביניהם, ונסקור את היתרונות והחסרונות בכל אחת מאפשרויות. הבה נתחיל בהסבר פורמאלי:
  1. עוסק פטור – מי שמחזור העסקאות השנתי שלו נמוך מהקבוע בחוק. סכום זה משתנה מדי פעם, ועומד נכון לשנת 2010 על 73,300 ש"ח. עוסק פטור אינו מחויב בתשלומים למע"מ, אלא בהגשת דו"ח שנתי למע"מ בלבד.
  2. עוסק מורשה – מי שמחזור העסקאות השנתי שלו גבוה מהסכום שנקבע בחוק וצוין לעיל. עוסק מורשה חייב בתשלום מע"מ חודשי או דו חודשי, ובהגשת דו"חות. ישנם עסקים המחויבות להרשם כעוסק מורשה ללא קשר למחזור העסקאות השנתי שלהם – דוגמת רופאים, אדריכלים, מנהלי חשבונות וטכנאים.
  3. חברה בע"מ – בשונה מסטטוס עוסק, אחריותם המשפטית של בעלי חברה בע"מ נחשבת כמוגבלת למול רשויות החוק, ותלויה בסכום המניות המצוי בידיהם.
 
אז מהם ההבדלים בין עוסק פטור לעוסק מורשה ?
  1. עוסק פטור נדרש לדווח למע"מ אודות הכנסותיו פעם אחת בשנה בלבד כאמור, ואינו מחויב בתשלומי מע"מ במהלך שנת המס. עוסק מורשה מחוייב בדיווח ובתשלום למע"מ פעם בחודש או חודשיים, על פי המחזור השנתי שלו. מבחינת תשלום לרשויות אחרות (מקדמות מס הכנסה וביטוח לאומי) – שני סוגי העוסקים מחויבים בו באותה המידה.
  2. עוסק פטור מוגבל בתקרת ההכנסה שלו כפי שצוין לעיל, וכן אינו יכול להזדכות במע"מ על הוצאותיו, מה שרלוונטי לעסק שמחירי הציוד שלו גבוהים, לדוגמא, או שמשלם הוצאות תפעול גבוהות.
  3. סוג החשבוניות– עוסק פטור מוציא קבלה המאשרת את קבלת הכסף (ללא מע"מ). עוסק מורשה לעומתו,  מוציא חשבונית מע"מ ובהמשך – קבלה.
  4. בעוד עוסק מורשה נאלץ לגלגל את המע"מ על לקוחותיו או לחילופין, לשלם אותו מכיסו, הרי שעוסק פטור אינו חייב לעשות כן, ויכול לגבות מלקוחותיו מחירים נמוכים יותר (או זהים, וליהנות מההפרש).
 
ומהם ההבדלים בין עוסק (פטור או מורשה) ובין חברה בע"מ ?
מבחינה משפטית, קיימת זהות מוחלטת בין עוסק, ולא משנה אם פטור או מורשה, לבין העסק שלו – חובותיו והכנסותיו של העסק שקולות לחובותיו והכנסותיו של העוסק, לטוב ולרע. חברה בע"מ לעומת זאת, כפי שהוסבר, חבותה מוגבלת וקיימת הפרדה בין בעליה לבין החובות המשפטיות החלות עליה.
פרט לאחריות המוגבלת של בעלי החברה כלפי חובותיה, היתרון הנוסף ברישום כחברה בע"מ קשור בתדמית הרשמית יותר, שיש לחברות על פני עוסקים פרטיים, מה שיכול לסייע בעת התמודדות במכרזים או הגשת הצעות מחיר. החסרון ברישום כחברה בע"מ לעומת זאת, הוא ההוצאות הנלוות הגדולות יותר הכרוכות בתפעול שלה, הנובעים מהצורך באחזקת רואה חשבון, תשלום אגרות, וכיוצא באלה. בשורה התחתונה – אם כסף אינו מהווה בעיה, הרי שרישום כחברה בע"מ בהחלט עדיף על רישום כעוסק מורשה.
 
© כל הזכויות שמורות • רעות רונן יועצת מס וחשבונאית מוסמכת • טלפון: 09-8663410 • פקס: 09-8664227 • כתובתנו: רח' הגפן 11 בת חן 40290 •